Як правильно постелити ламінат самому – інструкція від фахівця
Добре підібране і правильно укладене ламіноване покриття ідеально імітує натуральну деревну структуру і надає підлозі акуратний вигляд. Ламінат має привабливу доступну вартість і нескладну технологію укладання. Можна відчутно заощадити на ремонті, не запрошуючи фахівців монтажу. Справитися з укладанням, постелити ламінат своїми руками, може навіть новачок в будівельно-оздоблювальних роботах, якщо він уважно і послідовно розібрався з поставленим завданням – від вибору матеріалу до укладання ламелей.
1. Підготовка поверхні для укладання
Запорука довговічного використання ламінату зі збереженням високих експлуатаційних властивостей – правильна підготовка основи для укладання. Для неї ставляться лише дві вимоги: вона повинна бути рівною і стабільною.
Вирівнювання основи необхідно для того, щоб правильно розподілити поверхневе навантаження на підлогове покриття. При нерівностях ламелі просто почнуть розходитися по швах. Цілісність підлоги буде порушена, доведеться перестелити ламінат на всій поверхні кімнати. Допускаються незначні перепади по висоті в межах однієї кімнати, не більше пари міліметрів. Оптимальним варіантом є одночасна підготовка всієї квартири до укладання із загальним вирівнюванням висоти. Це необхідно для того, щоб стики покриттів між кімнатами виглядали естетично і були функціональними.
На розподіл поверхневого навантаження підлогового покриття спрямована і стабілізація основи.Основа, що прогинається з заглибленнями або виступами швидко призведе до пошкодження покриття, на неї категорично не можна постелити ламінат і потім експлуатувати його. Будь-які вади основи вимагають негайного усунення.
Монтаж ламінату може проводитися на наступні матеріали:
- бетон (стяжка або плити перекриття)
- кахель
- дерево (дошки або паркет)
- лінолеум
Якщо основа задовольняє вищевказані умови, то її залишають без змін. В іншому випадку проводять демонтаж старої основи і облаштування нової.
Найбільш надійним, міцним і довговічним варіантом вирівнювання, щоб постелити ламінат, є напівсуха стяжка підлоги. Бетон стяжки стійкий до значних навантажень і вологості. Але для повного якісного застигання буде потрібно близько трьох тижнів. Враховуйте цей термін при плануванні ремонту. Якщо ви хочете облаштувати підставу швидше, то його можна спорудити з плит ГВЛ, ДСП, ДВП або фанери. Така конструкція важить набагато легше бетонної, монтується швидше, економічніше по грошах. Варто пам’ятати, що вказаним матеріалам протипоказаний контакт з водою. У разі прориву труб основа стане непридатною разом з ламінатом.
Між основою і ламінованим покриттям рекомендується зробити підкладку. Це проміжний шар матеріалу перерозподіляє залишкові навантаження, що пригнічує шум, а також додатково захищає ламелі з внутрішньої сторони від проникнення вологи. Найчастіше використовується звичайна вологостійка плівка з спіненого поліетилену.
Альтернативні варіанти – натуральні екологічні матеріали на основі хвої або пробки. Подібний товар гіпоалергенний, але вразливий перед контактом з водою. Плити з пінополістиролу мають прекрасні шумо- і теплозахисні властивості, але високу горючість. Вибирайте підкладку, щоб постелити ламінат, виходячи з індивідуальних особливостей свого приміщення і планового бюджету на ремонт.
2. Інструменти і матеріали

Щоб постелити ламінат своїми руками в кімнаті середніх розмірів на підготовлену поверхню потрібно 3-4 години. Ламінат відноситься до плаваючих конструкцій, що не вимагає жорсткої фіксації до основи. Він надійно лежить без всякого кріплення. Досить розмістити в правильному порядку панелі, з’єднавши їх між собою.
Інструмент, який необхідний, щоб постелити ламінат самому:
- рулетка
- маркер або олівець
- будівельний рівень
- ножиці, ніж, ножівка з тонким зубилом або електролобзик
Перелік звичайний, знайдеться в кожному домашньому наборі інструментів. Спеціального інструментарію або професійного досвіду не потрібно.
3. Способи монтажу ламінату
Існує всього три способи укладання ламелей:
- Замковий (без клею)
- Заповнення швів герметиком
- Укладання на базу, просочену клеєм
У разі, якщо ми кладемо ламінат самотужки вперше, може виникнути необхідність демонтажу конструкції для виправлення будь-якої неточності. Поверхня, що фіксується з застосуванням клею, розбирається складно і важко. Необхідність розбирання-збирання може виникнути через тривалий час після укладання, в цьому випадку проклеєну поверхню розібрати практично неможливо. Клейові кріплення з об’єктивних причин не підходять для монтажу поверх системи «тепла підлога». Враховуйте ці обставини при виборі способу монтажу.
Система замків практична, ламінат укладати одному набагато зручніше. Недолік тільки один – необхідність попереднього ідеального вирівнювання поверхні. Замковий ламінат має розміри оптимальні для надійного кріплення, довжина відрізків не перевищує 40 см, щоб не допустити самовільного роз’єднання скріплених замків в ході експлуатації.
3.1 Напрями

Варіанти розташування плиток вибирають з урахуванням внутрішньої геометрії приміщення, специфіки дизайнерського стилю інтер’єру. Існує досить багато способів декоративного укладання панелей. Найпопулярніші:
- прямий, класичне укладання вздовж джерела світла
- діагональний, витримується кут 45 ° до стіни
- перпендикулярний, кут 90 °
- шаховий
- ялинка
- квадратами
- смугами та інші
Якщо ви вперше хочете постелити ламінат на дерев’яну підлогу, бетонну стяжку або іншу підставу, рекомендується вибрати прямий спосіб монтажу. З ростом досвіду можна спробувати і інші варіанти укладання.
3.2 Способи кріплення ламелей

Конкурентною перевагою товару є широко відомий факт, що ламінат постелити самому досить просто. Взаємне кріплення ламелей за допомогою спеціальних виступів полегшує процес монтажу. Кріплення зручно збирати-розбирати багаторазово, якщо здійснена неточність установки або потрібно перенести покриття в інше приміщення.
Всі варіації рельєфів кріплення відносяться до двох основних типів, які мають особливості по міцності та простоті монтажу-демонтажу:
- Lock (Локк). Елементарно проста система варіанту «паз-гребінь», що вставляється або забивається. Ламелі фіксуються щільним стикуванням з подальшим забиванням молотком. Слід дотримуватися обережності при простукуванні, щоб не пошкодити замковий сегмент. З’єднання щільне, міцне, але розбирання його дещо складне. Доводиться докласти помітні зусилля, які можуть втомити, якщо кладемо ламінат самі, в дві руки.
- Click (Клік). Надійне з’єднання з можливістю багаторазового використання. Фігурні профілі легко входять один в одного під певним кутом і замикаються при легкому натиску. Досить нескладно постелити ламінат одному, адже фізичної сили практично не потрібно. Положення майстра при роботі природне, зручне і фізіологічне. Герметичність отриманого з’єднання поступається Lock.
3.3 Монтаж підкладки

Підкладка укладається в кілька етапів:
- Видаляються сміття, пил і бруд. Проводиться ретельна просушування основи.
- Простим олівцем або маркером підкладка розмічається на відрізки необхідного розміру і відрізається за допомогою ножа або різака.
- Матеріал підкладки укладається в один шар, місця стиків прихоплюють скотчем. Використання цвяхів, кнопок або шурупів неприпустимо. Розташовуйте стики підкладки перпендикулярно планованому напрямку дощок ламінату. Слід уникати нашаровування, щоб не провокувати перепадів товщини або бугристости. Нерівності негативно позначаються на естетичності і довговічності покриття.
Підготовка підкладки – простий і легкий процес, який вимагає умінь і фізичної сили. Після нього можна починати стелити ламінат своїми руками, або скористатися допомогою професіоналів.
4. Загальні правила укладання ламінату

Щоб якісно і швидко постелити ламінат своїми руками дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- Подбайте про те, щоб до початку робіт ламінат пролежав в приміщенні не менше доби в горизонтальному положенні при кімнатній температурі.
- Основа повинна бути повністю сухою. Якщо потрібно постелити ламінат на дерев’яну підлогу або свіжу бетонну стяжку, проведіть експрес-тест. Щільно закріпіть на основі шматок поліетилену розміром метр на метр і залиште на добу. Наявність під поліетиленом плям. потемніння або конденсату, вказує на недостатню сухість основи.
- Ретельно приберіть сміття, пісок або дрібні камінчики з робочої зони.
- Перевірте рівнем наявність нерівностей або перепадів, при наявності прийміть заходи до їх усунення.
- Монтаж планок починається від вікна. Таким чином шви стиків будуть найменш помітні в світлі падаючих сонячних променів.
- Між стінами і каркасом покриття залишайте компенсаційні зазори близько 1 см. Без них при нагріванні ламінат буде розширюватися і упиратися в стіни, всередині приміщення можуть утворитися здуття або горби.
- Щоб постелити ламінат не зрушивши конструкцію з наміченого місця, використовуйте розпірні клини. Їх можна зробити самостійно або придбати в будь-якому будівельному магазині. Після закінчення роботи клини можна витягнути і утилізувати.
- Якщо приміщення, в якому проводяться роботи, має в довжину більше 10 метрів, зробіть компенсаційні зазори в середині приміщення. Такі деталі розташовуються продумано, в найбільш малопомітних місцях з урахуванням розташування меблів, а потім маскуються пластиковими або металевими декоративними порожками.
- Перший ряд планок укладається шипом до стіни, для чого він попередньо видаляється, щоб не заважати. Другий ряд збирається окремо і цілком приєднується до першого. Далі за аналогією. Чим рівніше і акуратніше викладений перший ряд, тим акуратніше і надійніше буде подальше виконання конструкції.
Як бачите, постелити ламінат самому цілком можливо. У міру накопичення досвіду і вправності робота буде просуватися набагато швидше.