Монтаж ламінату на теплу підлогу
Якщо основна опалювальна система в будинку не справляється зі своїми обов’язками, то в приміщенні можна встановити систему теплої підлоги. Додаткове джерело тепла сумісне і з ламінатом. Але установка теплої підлоги під ламінат можлива тільки при правильному виборі ламінату. Також потрібно враховувати і те, яка система теплої підлоги буде обрана, так як це вплине на процедуру укладання підлогового покриття.
Вибір ламінату для теплої підлоги

Так як під ламінатом буде знаходитися опалювальна система, потрібно, щоб підлогове покриття пропускало тепло всередину кімнати в достатньому обсязі. Але шукати слід ламінат, який не боятиметься тривалого впливу високої температури – він не повинен тріскатися, розсихатися і деформуватися після запуску теплої підлоги. Для отримання відповіді на питання, чи можна класти ламінат на теплу підлогу, потрібно подивитися на маркування виробу. Виробники завжди вказують, чи можна ставити подібні системи, і якщо так, то які саме.
Всі види ламінату, що випускається, діляться на дві умовні групи. До першої групи входять більш доступні покриття, де використовуються формальдегідні смоли. Через ймовірності випаровування токсичних домішок, тут доведеться додатково встановлювати терморегулятори. Вони контролюватимуть, щоб обігрів приміщення не перевищував температури в + 26 ° C. До другої групи входять підлогові покриття на основі акрилатів. Вони дозволяють встановлювати і більш високу температуру обігріву, так як ніяких токсичних випарів тут не буде.
Далі варто дивитися на клас ламінату і коефіцієнт теплового опору. Підбір класу підлогового покриття залежить від того, в якому саме приміщенні буде використовуватися ламінат. Навантаження на підлогове покриття дає не тільки опалювальна система, а й зовнішні чинники. Навантаження в спальні або вітальні невисока. Але для передпокою, коридору, а також кухні або різних сантехнічних приміщень потрібно брати ламінат з класом 32-33. Коефіцієнт теплового опору позначається символом R¸ а одиницею виміру виступає м2 * К / Вт. Цей коефіцієнт дорівнює сумі коефіцієнтів як ламінату, так і підкладки. В ідеалі, потрібно брати підлогове покриття з товщиною не менше 8 міліметрів і коефіцієнтом в 0,1 м2 * К / Вт. Інакше будуть спостерігатися наступні проблеми:
- перегрів і подальша деформація фінішного покриття
- зниження терміну експлуатації трубопроводу
- зниження ефективності роботи теплої підлоги
- виділення шкідливих речовин в атмосферу
Варіанти теплої підлоги
Має сенс підбирати підлогове покриття і систему теплої підлоги одночасно, так як при подібному підході система точно буде працювати правильно. Всього є три різновиди теплих підлог, а саме водяні, електричні кабельні та інфрачервоні плівкові. Вибір системи визначить те, якою буде ціна монтажу теплої підлоги під ламінат, наскільки великими будуть витрати на облаштування та обслуговування, і наскільки ефективно буде опалюватися приміщення.
Водяна підлога

Під водяною теплою підлогою мається на увазі система з невеликих по діаметру труб, які підключаються до комунікацій центрального опалення. Подібні системи частіше встановлюють в приватних будинках, де застосовується автономне опалення. Використання водяної підлоги в звичайній квартирі дещо ускладнює налаштування системи, так як потік теплоносія центральними стояками часто збивається – це впливає на робочий тиск.
У водяних підлог є й інші проблеми:
- великі витрати як на монтаж, так і на подальше обслуговування
- складності при виконанні ремонтних робіт
- витік теплоносія майже завжди вимагає заміни не тільки труб, а й частини підлогового покриття
По частині ККД до водяній підлозі претензій немає. Але краще вибирати такі системи в приватних будинках, де є можливість під’єднати комунікації до нагрівального котла.
Електрична (кабельна) підлога

Не кращим рішенням буде вибір на користь електричної теплої підлоги. Пов’язано це зі складнощами при монтажі, так як поверх нагрівальної системи буде знаходитися цементна стяжка разом з підкладкою і самим ламінатом. Тепла підлога повинна бути настільки потужною, щоб прогріти всі ці шари. Щоб отримати тепло в приміщенні, доведеться почекати деякий час, необхідний для прогріву всіх зазначених верств. Також з мінусів відзначається збільшення витрати на електроенергію.
Кабельні теплі підлоги прийнято встановлювати в приміщеннях, де використовується не ламінат, а покриття зі збільшеною теплопровідністю. Це може бути камінь або керамічна плитка.
Інфрачервона (плівкова)

Виконання укладання інфрачервоної підлоги під ламінат є найбільш розумним рішенням. За нагрівання тут відповідає тонкий батіг з карбоновими нитками або трубками. Саме ця планка буде випромінювати інфрачервоні промені. Працює така система за рахунок електромережі. З особливостей плівкової теплої підлоги можна виділити наступне:
- функціонування системи без перегріву, що дозволяє зберігати цілісність ламінату
- ламінат буде досить швидко отримувати тепло і витримувати встановлений температурний режим
- плівка буде нагрівати сам ламінат, так як тут не потрібно використовувати проміжні стяжки або клейові склади
Інфрачервоні плівкові підлоги потребують правильного налаштування або ж використання термостата. Ламінат просто не зможе перенести без наслідків температуру вище, ніж + 30С. При бажанні, у продажу можна знайти ламінати, де інфрачервона плівка вже вбудована в підлогове покриття. Це не найдешевше рішення проблеми холодних приміщень, але зате тут не доведеться довгий час підбирати теплу підлогу під ламінат або возитися з монтажем.
Етапи укладання ламінату на теплу підлогу
Процедура укладання системи теплої підлоги і ламінату безпосередньо залежить від того, який вид системи був обраний. Але в будь-якому випадку з приміщення доведеться прибрати важкі предмети, так як під ними не можна встановлювати опалювальні панелі. Сама установка інфрачервоної теплої підлоги під ламінат виглядає так:
- Для початку потрібно укласти під плівку алюмінієву фольгу, яка виступає в якості шару, що відображає
- На фользі потрібно заздалегідь намітити ділянки, де будуть розташовуватися окремі елементи плівки. При такому підході смуги інфрачервоної плівки не будуть зміщуватися або накладатися один на одну
- Далі можна переходити до процедури приєднання окремих контактів між смугами. Рекомендується всі контакти заізолювати, для чого варто використовувати стрічку з бітумним покриттям
- Регулювати роботу системи повинен термостат, який підключається до останньої ділянки плівки. Ставити його потрібно на висоті не більше 1,5 метра
- На підлозі повинен знаходитися термодатчик, який відповідає за моніторинг температурного режиму. Його потрібно підключати до термостата.
Якщо розглядати укладання водяної теплої підлоги під ламінат, то тут важливо заздалегідь вирівняти чорнову підлогу, щоб перепад на поверхні стяжки був не більше 2 сантиметрів на 2 квадратних метра. В якості основи може виступати цементно-піщаний розчин або спеціальна суміш, що сама вирівнюється. Але краще дотримуватися товщини стяжки в 3 сантиметри. Далі йде наступна почерговість робіт:
- Укладання гідроізоляційного шару. Краще, якщо це буде суцільне полотно
- Після цього можна розподіляти водяний контур з укладанням датчика температури води.
- Тепер можна робити пробний запуск системи
- Якщо все було нормально, то поверх труб заливають фінішну стяжку, але з тонким шаром
- Тільки після повного висихання фінішної стяжки можна укладати гідроізолюючий шар і підкладку під ламінат
Сам ламінат встановлюється плаваючим способом. Суть в тому, що підлогове покриття не буде кріпитися до основи підлоги або до стіни. Першу дошку потрібно укладати пазом до стіни, тому там потрібно залишити невеликий зазор, а саме,15 міліметрів. Тут прийнято дотримуватися перпендикулярного укладання по відношенню до вікна, так як тоді швів практично не буде видно. Також потрібно дотримуватися зміщення ряду в 30-40 сантиметрів. Окремі планки вставляються в замок під кутом в 40 градусів, а ознакою фіксації стане характерне клацання. Підгонку потрібно робити за допомогою дерев’яного молотка, щоб не пошкодити ламінат.
Особливості монтажу

Тут є ряд важливих вимог. При використанні водяної системи, потрібно прибрати меблі в місцях розташування водяного контуру. Не можна ставити контури під опалювальними радіаторами. Не потрібно в приміщеннях з теплою підлогою стелити килими, так як це може призвести до перегріву окремих елементів системи. У підлогового покриття повинні залишатися зазори для вентиляції – їх можна закрити плінтусом на фінальних етапах роботи.
Коли можна стелити ламінат на теплу підлогу?
Відповідь на питання, чи можна класти ламінат на теплу підлогу, завжди буде позитивною. Але тут є певні умови. Потрібно, щоб підлогове покриття звикло до нового температурного режиму. Тут слід спочатку прогріти підлогу, після чого відключити систему і викласти окремі панелі ламінату в кімнаті на кілька днів. Далі можна займатися монтажем ламінату, але після установки потрібно почекати 2-3 дні до старту запуску теплої підлоги. І починати обігрів приміщення потрібно з малих температур, поступово підвищуючи її на кілька градусів.